پنج معیار برای انتخاب پیچ و مهره خوب

اغلب با مهره اشتباه گرفته می شود ، اما پیچ در واقع مجموعه ای است که از دو قسمت مکانیکی تشکیل شده است: مهره و میله یا پیچ رزوه دار. برای جمع آوری و سفت کردن دو یا چند


اغلب با مهره اشتباه گرفته می شود ، اما پیچ در واقع مجموعه ای است که از دو قسمت مکانیکی تشکیل شده است: مهره و میله یا پیچ رزوه دار. برای جمع آوری و سفت کردن دو یا چند عنصر به صورت سخت استفاده می شود. بسته به مجموعه های ساخته شده و محدودیت های مونتاژ ، این مجموعه را می توان با واشرهایی که مونتاژ را ایمن می کنند تکمیل کرد. بنابراین ترکیبات متعدد هستند. ما پنج معیار را برجسته کرده ایم که به شما امکان می دهد پیچ ​​های مناسب کار خود را با ایمن ترین روش انتخاب کنید.

1. پیچ یا میله رزوه دار
انتخاب پیچ بر اساس چهار معیار اساسی است:

شکل سر ، که به طور کلی شش ضلعی است (6 طرف) برای یک گشتاور محکم کننده قوی ، اما می توان آن را آسیاب کرد (در انتهای ضربه با مواد مخلوط می شود و جلوه زیبایی می بخشد) ، صاف یا استوانه ای است.
شکل تورفتگی ، که می تواند بر روی سطح متقاطع ، الن، فیلیپس ایجاد شود.
نخ کلی یا جزئی. در مورد دوم ، قطر آن برابر قطر میله است.
نوک ، که بیشتر صاف خواهد بود.
همچنین می توانید مهره را با یک میله رزوه دار ترکیب کنید. این در براکت مهر و موم می شود یا در هر انتهای آن با مهره مجهز می شود.

2. انتخاب مهره
مهره بخش مهمی از پیچ است زیرا به دلیل گشتاور سفت کننده ای که می تواند در برابر آن مقاومت کند ، ثبات سازه را تضمین می کند. انواع زیادی آجیل وجود دارد ، از استانداردترین آنها ، مانند مهره شش ضلعی ساده Hu و تغییرات آن Hm و Hh ، تا اشکال خاص تر ، مانند مهره خود قفل شونده (تمام فلزات ، نایل استاپ ، کاستلینگ ، ESN H100) ، مهره فلنج (که می تواند شل شدن آن را در صورت دندانه دار شدن غیر ممکن کند) ، مهره مربع یا مهره بال یا کور.

هر راه حل برای استفاده خاصی است ، و در حالی که مهره شش گوش می تواند بسیاری از تنظیمات مونتاژ را در خود جای دهد ، هرگز کارآیی آشنایی با گریدهای مطرح پیچ و مهره را که برای استفاده خاص طراحی شده است نخواهد داشت. بنابراین ، اگر مونتاژ شما به عنوان مثال فشارها و ارتعاشات شدید را تجربه می کند ، لازم است از مهره خود قفل کننده استفاده کنید. اگر گشتاور سفت کننده مهم نباشد و مونتاژ / جداسازی قطعه مکرر باشد ، مهره بال برای عملکرد دستی و سریع کاملاً مناسب خواهد بود. از طرف دیگر ، اگر از پیچ شما برای ثابت کردن یک قاب استفاده می شود ، سفت شدن باید قوی باشد و در این حالت ما از یک پیچ شش ضلعی و یک مهره شش ضلعی استفاده می کنیم که با آچار باز ، آچار سوکت یا آچار قابل تنظیم ، مهم خواهد بود. می توان آن را با مهره ای با ارتفاع کوچک (از نوع Hm) که به عنوان مهره قفل عمل می کند محکم کرد. پیچ کور در خروجی بسته می شود تا از انتهای پیچ محافظت کند (اکسیداسیون ، گرد و غبار). استفاده از آن اهداف زیبایی دارد ...

3. مواد پیچ ​​و مهره
مواد پیچ ​​و مهره هایی که برای مجموعه های مختلف خود استفاده خواهید کرد عمدتا به محیطی که کار شما در آن نصب می شود بستگی دارد. فولاد توصیه می شود وقتی کار شما در داخل خانه است. فولاد خام گشتاور بالایی دارد ، اما در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی به خوبی مقاومت نمی کند.

پیچ فولادی با روکش روی ، مقاومت بهتری در برابر اکسیداسیون و زنگ زدگی ایجاد می کند. می توان از آن در داخل خانه (اتاق های مرطوب) و خارج از منزل ، اما در فضایی محافظت شده استفاده کرد. برای اطمینان از دوام مونتاژ خود بر روی سازه ای که در خارج نصب شده است ، ترجیحاً از پیچ و مهره فولادی ضد زنگ استفاده کنید. اما مراقب باشید زیرا مجموعه های فولاد ضد زنگ / فولاد ضد زنگ تمایل به تصرف دارند.

4. ابعاد پیچ
از این نظر ، پیچ با قطر آن مشخص می شود که به عنوان تابعی از فشار مکانیکی پشتیبانی شده توسط مجموعه تعریف می شود. هرچه بار بیشتر باشد ، قطر پیچ بیشتر باید باشد. اگر نتوان آن را تغییر داد ، قطر پیچ و مهره نیز با قطر سوراخی که در آن نصب می شود تعیین می شود.

طول آن با توجه به ضخامت عناصری که باید مونتاژ شوند ، تعریف می شود. پیچ باید بیرون بیاید تا حاشیه کافی برای انجام عملیات سفت شدن ایجاد شود و اجازه اضافه کردن قطعات اضافی مانند واشرهای تخت یا فنری را بدهد. در میان روش های مختلف محاسبه ، یکی وجود دارد که بر اساس طول مجموعه است. اگر پیچ مورد نیاز کمتر از 120 میلی متر باشد ، طول نخ برابر 2 برابر قطر پیچ است که به آن 6 میلی متر اضافه می شود. اگر طول پیچ بیش از 120 میلی متر باشد ، طول نخ برابر 2 برابر قطر پیچ است که به آن 12 میلی متر اضافه می شود.

5. واشر ایمنی اختیاری
واشر یک عنصر اساسی برای سفت کردن و مونتاژ عملیات است. از چند طریق به قابلیت اطمینان پیچ و مهره کمک می کند:

واشر مسطح سطح یاتاقان پیچ یا سر مهره را گسترش می دهد تا تکیه گاه حفظ شود و گشتاور بیشتری روی سطح نرم ایجاد شود.
واشر ایمنی (الاستیک ، دندانه دار و غیره) برای جلوگیری از باز شدن پیچ در صورت عدم بسته شدن مهره در حالت خود قفل شدن یا عدم اتصال به مهره قفل استفاده می شود.
این قطعه مکانیکی کوچک با اشکال متعدد سهم مهمی در مونتاژهای مکانیکی (صنعت ، خودرو ...) در مورد سازه ها (مبلمان ، چارچوب ...) دارد.

67 Lượt xem